Kuzca Köyü’nün Kürce, İncircik, Burtu ve Karasin mahallerine giden yol kapandı.

Metamar/Dedegöl şirketine ait Kürce HES’in iletim hattından dolayı yaşanan sayısız heyelana geçen gün bir yenisi daha eklendi.

Bilirkişi raporlarında bölgedeki heyelan riskinin çok fazla olmasından dolayı HES inşaatına uygun olmadığı defalarca belirtilmiş ancak bu uyarı yatırıma izin veren ilgili makamlarca dikkate alınmamıştı.

Kürce HES’in hem inşaatı sırasında hem de işletmeye alınmasından sonra santral binasına suyu taşıyan boruların gömüldüğü iletim hattı boyunca birçok heyelan yaşanmıştı. Her heyelan sırasında ise orman ve birçok canlı büyük zarar görmüştü.

İşte bu heyelanlara geçen gün bir yenisi daha eklendi. Ancak bu seferki daha da trajik. Çünkü HES şirketi kendi yarattığı heyelanlar yüzünden tehlikeye giren iletim hattı borularının yerini değiştirmeye çalışırken bu sefer heyelana neden oldu. İşçi güvenliğinin de hiçe sayıldığı bu çalışmalar sırasında yine herhangi bir denetim yoktu. Ayrıca yaptığımız girişimler sonucunda ilgili kurum bize yeni boru hattı ile ilgili bir başvuru olduğunu ancak henüz bir izin çıkmadığını bildirdiler.

P1250932 (1)

Hakkında danıştay tarafından da onanarak kesinleşen ancak ilgili yürütme kurulu tarafından 1 seneyi aşkın süredir tescillenmeyen “1. Dereceden Doğal SİT Alanı olarak koruma altına alınması” kararına sahip Alakır Vadisi’nde HES şirketlerini yol açtığı yıkım tüm hukuksuzluğu ve denetimsizliği ile devam etmektedir.

Günlerdir kapalı olan yol ile ilgili HES şirketi trajikomik bir şekilde Kuzca Köyü’nden mahallelerine giden bu yolun girişine “Heyelan nedeniyle yol kapalıdır” tabelası asmıştır. Halbuki gerçek olan şu anda kendi neden oldukları heyelan nedeniyle zarar görmesinden çekindikleri iletim hattı borularını yenilemeleridir.

IMG_0122

Çoğunlukla yaşlı nüfusun yaşadığı bölgede yolların kapalı olmasından dolayı yaşanabilecek her türlü olumsuzluktan direkt HES şirketi ve kamu yetkilileri sorumlu olacaktır.

Her zamanki gibi konuyla ilgili tüm yasal girişimlerde bulunup konunun takipçisi olacağız.

Alakır Nehri Kardeşliği

Comments
Comments are closed.