Hayatının sonuna kadar bedava, yorulmadan, sağlıklı beslenmen için doğa’ya yapacağın tek bir müdahale var. Sadece tek bir sefer kullanacaksın kazmayı küreği. Sonra o savaş aletlerini de gömebilirsin toprağa gübre niyetine.

Arazinin eğiminin enine (düz ise kuzey~güney yönünde), içinde rahatça yürüyebileceğiniz (~50 cm) ende, iki taraftan üzerine basmadan elinizi uzatarak ortasına ulaşabileceğiniz (~100cm) genişlikte, iki bel küreği kadar (~40cm) derinlikteki yağmur hendeklerini açarken çıkan toprağı yana atarak oluşturmuş olursunuz tohumlayacağınız toprağı.

Sizin ve sizden sonra da birçok canlının beslenmesini karşılayacak olan bu tümseklere bir daha hiç ayağınızla basmayacaksınız. Toprağı sertleştirmeyeceksiniz.

Tohumunuzu ekip elinizle, bundan sonraki çıkan tüm organik atıklarınızı atacaksınız sadece bu toprağa. (Ot, kül, talaş, meyve ve sebze artıkları, kuru yapraklar..)

baskatarım

Çapalamak, budamak… yok.
Müdahale yok.
“Zararlı” diye adlandırılan bitki ya da hayvan yok.
Hepsi birlikte bir uyum içinde..
Tek tip bir bitki yok.
Arada çiçekler, otlar, yabani denen yerel bitkiler..
Üzeri rüzgar, güneş ve yağmur erozyonuna açık bırakılmış çıplak ve
kurak bir toprak yok.
Üzeri devamlı organik atıklar ve otlarla örtülü olduğundan toprak hem
nemli hem de devamlı bir çürüme süreci gerçekleştiğinden hep sıcak.
Kış boyunca yağmurlarla dolan su hendekleri yavaş yavaş beslediğinden
tümsekleri, kuraklığa karşı dayanıklı.
Tümseklerin yanları bitki köklerine hava girişini sağlarken, solucanlar da toprağı havalandırır.
Hasat sonu bitki olduğu gibi toprakta çürümeye ve toprak olmaya bırakılır.

Kendiliğinden yaşam döngüsünü tamamlayan bitkilerin kendilerini yeni sene de tekrar tohumlarından var etmeleriyle birlikte, artık bir süre sonra tohum ekmeye de gerek kalmayacaktır. Ekim yapılan toprak fakirleşmeyerek her geçen sene daha zenginleşecektir.

Sadece toplayıcı olmak.
Tabiatı hiç rahatsız etmeden.
Yormadan ve yorulmadan.
Savaşmadan.

Bir hayat boyu sağlıklı besin mümkün.
Ne yersen o’sun.

250m2’den yazlık~kışlık besin 2 çocuklu bir aileye. Kadın~erkek herkesin tek başına dahi, sadece bir defalık olarak, acele etmeden, rahat ve sakince oluşturabileceği büyüklükte.

Yormadan.
Yorulmadan.
Bedava.
Kazma, kürek, çapa.. yok bir daha.
Toprağı savaş aletleriyle yaralamak ve sadece arsızca talep etmek yok.
Barış var.
Uyum var.

Şehirlerde, balkon ve teraslarda, atık malzemelerden (araba lastiği, varil, bidon, küvet..) oluşturulacak olan yataklara bir seferlik taşıma toprağının üzerine evsel organik atarak ve yağmur suyu depolayıp sulayarak uyumlanabilinir.

kuvetbahce

Park, bahçe.. gibi ortak kullanım alanlarında bu tarım modeli ile oluşturulacak kolektif birliktelik, yakın çevredeki evsel atık zenginliğinden ötürü toprağa bereket getirecektir.

Müdahalesiz tarım mümkün.

Comments
Comments are closed.