Eğer derdiniz sadece basit, sade, huzurlu, dingin, barışçıl, özgür ve sağlıklı bir yaşamsa,
yazının bundan sonraki hesabı~kitabı bu arzuda olanlar için.

En temel gereksinimimiz olan sağlıklı içme suyu, sağlıklı gıda ve sağlıklı bir yuva için öncelikle içinde bir parmak kadar su olsa da (olmasa da olur aslında yağmur suyunu biriktirip arıtabilirsiniz de) bir toprak parçası.

Huzurlu, bağımsız, temiz ve özgür bir yaşam için bu toprağın rant alanlarından (yol kenarı, şehre yakın, şebekeden elektriği ve suyu olan, manzaralı, ticarete uygun..) uzak olması esas.

vadi1

Şehre olan göçlerle adeta boşaltılmış olan Anadolu’nun dörtbir yanındaki bereketli kırsal alanlarda bu özelliklerde bulacağınız toprağın kapitalizmdeki karşılığı dönümü için en fazla 2000 liradır. Bundan daha az bedellisi ve hatta bedavasının dahi mümkün olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir. Sistemin atıl olarak gördüğü bu alanlar değersiz ve işe yaramaz toprak parçalarıdır.

Kısacası günümüz kapitalist dünyasının dayattığı yaşam modeline uygun koşullardan uzak olmasından dolayı değersizdir. Ancak bir karış toprağın gerçek değerini ve manasını bilenler için paha biçilemez ve hatta alınıp satılıyor olması dahi büyük ayıp hatta ahlaksızlıktır.

Artık şunu biliyoruz ki, 1 dönüm toprak, bir ailenin müdahalesiz tarım tekniği ile kendini yormadan, yazlık~kışlık tüm meyve~sebze ihtiyacını ve barınmasını karşılayacak yeterliliktedir. (Bknz: Başka Bir Tarım Mümkün)

Bundan 1~2 dönüm dahası ise buğday yani ekmek ihtiyacını da karşılayacaktır.

Şunu da artık biliyoruz ki, dünyanın en sağlıklı yuvasını basitçe kendi ellerinizle çokta yorulmadan yapmanın maliyeti en fazla 1500 lira. Yatağı, tabağı, çanağı, dolabı ile herşey dahil en fazla 2500 liradır. (Bknz: Başka Bir Mimari Mümkün: YUVA)

Bu evler pasif ısıtma ve soğutma aklıyla inşa edildiklerinden, yine kendi elinizle basitçe yapabileceğiniz roket sobalarla ısıtıldıklarından, etraftaki çalı çırpılar kışın ısınmak için yeterli olup, yazın da kendiliğinden serin olacaklardır.

Yuva

Bu yaşamsal hassasiyetle ihtiyaç duyduğunuz yeterli ölçüdeki enerjiyi coğrafi özelliklerinize göre güneş ya da rüzgardan sağlayabilirsiniz.
Ufak ölçekli olacaklarından atık malzemelerle kendi elinizle bile yapmanız mümkün bu güneş paneli ya da rüzgar tribününü.
Sonuçta yeterli bir aydınlatma ve diliyorsanız da bütün dünya ile iletişim kurabileceğiniz internet, bilgisayar ya da akıllı telefon gibi cihazların elektrik ihtiyacı çok fazla değildir mantıklı kullanıldığı sürece.

Yani hayatınızın sonuna kadar sizi sağlıklı bir şekilde yedirip, içirip, barınmanızı sağlayacak olan yaşamı oluşturmanın en yüksek maliyeti 5bin lira bu kapitalist dünyada.

Bundan daha büyük, daha fazla, daha pahalı olan size daha mutlu, daha sağlıklı bir yaşam olanağı sunmayacaktır. Olan yine size olacaktır. Daha çok yorulup, daha çok para harcamış olacaksınız. Ancak daha iyisi olmayacaktır.
Bu bahsi geçen maliyetleri sağlam bir bahane dışında geçiyorsanız eğer bilin ki bir problem var gidişatta.
Dönümü 2bin liradan fazla bir toprak yada 3~4 bin liradan fazla maaliyetli bir ev yapımı birşeylerde sorun var ya da bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir. O topraklardan ve o maliyetlerden uzak durun. Derin bir nefes alın. Düşünmeye ve yürümeye devam edin.

Bu yaşamda, elektrik, su faturaları, kira, yiyecek~içecek giderleri yok.

Şehirde ortalama bir evin kira, elektrik, su, ısınma~soğutma faturaları, yiyecek~içecek.. giderleri toplamı aylık 1500 lirayı bulmaktadır.

Yani şehrin 3 aylık toplam gideri, kırsalda ömür boyunca yaşanabilinecek bir yaşam kurma bedeline eşittir.

Varsa çocuğunuzu yakındaki köy yada kasaba okuluna gönderebilirsiniz. Asıl eğitimini sizin yaşam alanınız ve çevresinde olup bitenlerden alacaktır zaten. Gerisi diploma.

Ulaşımı yerel toplu taşımayla halledebilirsiniz gerekli olduğunda.

Sabununuzu, kreminizi, diş macununuzu… kendiniz kolaylıkla ve en sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz.

Kıyafetlerinizi bile kendiniz dikebilir, olmadı 2. El kullanır, o da hoşunuza gitmedi sadece örtünme görevini yapan gösterişsiz, markasız ucuz olanlarını tercih edebilirsiniz. Emin olun kimse ne giydiğinizi önemsemeyecektir. En iyisi çıplak olun.

Tüm bunlarla keyifle ilgilenebilmek ve uğraşabilmek için yeterli zamanınız olacak bu yaşamda bol bol. Yormadan ve yorulmadan. Özgürce, dilediğinizce, gönlünüzce.. Geriye kalan zaman ise zanaata ve aşka. İnsanca yaşamaya..

Bütün bunlar ve geri kalanlar için aylık gideriniz 200~300 lirayı aşmayacaktır.

Bu ihtiyaç duyduğunuz aylık gideri elde etmekte çok zor değil günümüz kapitalist dünyasında. En azından şu anda yaptığınız işten daha zor ya da keyifsiz olmayacaktır biraz yaratıcılıkla.

Doktor, mühendis, mimar yada avukat iseniz işiniz kolay kırsalda. Ayda yılda bir bulunduğunuz çevrede alacağınız ufak işlerle bu geliri çok kolay ve zorlanmadan, fazla çalışmadan halledebilirsiniz.
Sanat ve zanaatlara yeteneğiniz varsa da bunları değerlendirmek kolay olacaktır.
Hiç olmadı yetiştirdiğiniz lezzetli, sağlıklı ve temiz gıdalardan fazla olanları yakındaki pazarlarda satarakta geçiminizi sağlayabilirsiniz.

Alakır Nehri

Yeteri bildiğiniz sürece yaşam bedava aslında.
Hem de sağlıklı, hem de özgür.
Ne istediğiniz önemli dürüstçe.
Neyin size yeter olduğunun farkındalığının zenginliği ve bereketi şifadır her cana.

Gönlünüz neyi çekiyorsa onu yaşayın yeter ki.
Üç kuruş için kimsenin kölesi olmadan, sağlınızı bozmadan..

Yaşam sizin, karar sizin.
Tüm bahanelerin ötesinde.

Sonuçta,
Başka bir dünya mümkün.

Dileyene.
Niyetlenene..

Comments are closed.