YUVA kitapçığını 3 farklı dilde indirebilirsiniz: YUVAHOMENEST

 

 

İlk Söz

Öncelikle; toprak’a, ‘maddi, manevi ve ahlaki maliyeti’ az, ‘sağlık, huzur ve farkındalık’ niyeti aşkın bir ‘yuva’ yerleştirmeyi ilk kez deneyimledik biz de. Böyle bir niyeti olup, hiç deneyimi olmayanlarla paylaşma niyeti bu. Ve baştan bilinmesi gereken; her bireyin, kendi deneyimini, kendi koşullarında doğal olarak yaşayacağı hakikatidir.

Neden?

Günümüz yaşamına küresel olarak hakim olan ‘şehir ve tüketim’ odaklı yaşantısında erişemediğimiz 3 temel fiziksel ihtiyacımızın peşinden düştük biz bu yola.

  1. SU
  2. GIDA
  3. YUVA

Birincisinin plastik şişede, ikincisinin poşette, üçüncüsünün de dört duvar arasında, türlü maliyetlerle sunulduğu ortamlardan uzaklaşıp, içinde bir parmak kadar da olsa kaynak suyu olan bir toprak parçası doğal olarak size ilk ikisine erişim olanağı sunar. Bu sunum, üçüncüsünün deneyiminin paylaşımıyla ilgili. İlk ikisi için unutulmaması gereken ise, şehirlere olan göçle boşalan kırsal alanların ranttan uzak ücra köşelerinin, doğal olarak, ya hiç, ya da çok az bir bedelle elde edilebilecek, en bağımsız olanaklara sahip temiz toprak parçaları olduğudur.

MALZEME:

Yuvamızı yapacağımız araziden ve onun da içinde bulunduğu tabiattan, etraftaki canlılara en az rahatsızlığı veren bir duyarlılık ve farkındalıkla topladıklarımız ile, en yakındaki yerleşimlerin atıklarının, mantıklı ve uyumlu bir şekilde bir araya getirilmesiyle oluştu yuvamız.

Biz, kendimize özgü koşullarımızın yönlendirdiği tasarımımızın inşası için, yuvamızı kuracağımız yerden ve etrafından; taş, toprak, çalı, gübre ve ağaç, en yakın yerleşimin atıklarından ise; kapı, pencere, tahta, lavabo, lastik, musluk, cam… temin ettik.

‘en yakın malzeme, en doğru malzemedir’

YERİN SEÇİMİ:

Arazinin kuzeyindeki tepeciğe sırtını verdiğimiz yuva, kuzeyden gelen soğuğa karşı korunaklı ve güneyden gelen kış güneşine karşı açık olarak yerleşerek, ısınma, havalandırma ve aydınlatma tüketimini baştan en aza indirmiş oldu.

KURULUM:

94 günlük bu sürecin 74 günü, günde 8 saat, 2 kişi çalışarak tamamladığımız yuva’nın kurulumu sırasında, bedenimizin farklı yerlerini dönüşümlü olarak çalıştırmaya özen gösterdik. (yoga..) Nefesimize (prana..) ve yaptığımız işin farkındalığına odaklı (vipasana..) olarak, ay’ın (biodinamik..) ve doğa’nın (hava koşulları..) ritmine uygun çalışarak, herhangi bir sağlık sorunu yaşamadan, yorgun ve bitkin düşmeden, aksine sağlık, güç ve huzur kazanarak tamamladık yuva’nın kurulumunu.

Yuva

Comments
Comments are closed.